Strax innan midnatt passerar vi Hadselbron vid Stokmarknes och det börjar klarna lite. Nu börjar jag se hur det blir lite svagt norrsken.
02:00 Går av vakten strax innan vi är framme på Kobbvågen.
02:40 Förtöjda på Kobbvågen för att lasta.
05:55 Färdig lastade och avgår.
08:00 Kommer på vakt och vi går sakta ner mot Bö där vi skall få bunkers vid 8.30 tiden.
08:25 Förtöjda på Bö och det är nog första gången på 11 år. Verkar som att beräkningarna stämde och enligt Rolando så har vi 7,2 m3 kvar men vet inte om vi kan få tömt ut riktigt allt. Så nu fyller vi på med 30 m3 färsk diesel.
De har gjort en ny kaj precis vid inloppet så vi slipper gå in i innerhamnen och vända runt som förr i tiden. Det är ju inte så mycket plats i denna hamnen.
09:25 Färdig bunkrade och sätter kursen söderut mot Drag. Vi passerar Hadsel brua igen.
När vi kommer ner i Raftsundet så kommer det en havsörn och flyger förbi.
Ytterligare en bit söderut efter Trangströmmen så passerar vi en fin ställplats. Riktigt fin utsikt vid den ställplatsen och det är ofta havsörn som flyger här. Även Hurtigruten passerar här dagligen.
14:00 Går av vakten och äter lite innan jag lägger mig.
18:05 Förtöjda på Drag och jag är uppe och hoppar iland för att förhala en färja som ligger förtöjd på kajen så att vi inte riktigt kommer till och kan lossa. Men så fort den är förhalad en 10 meter så kan vi börja lossa.
20: 00 Kommer på vakt och tar lite kaffe i väntan på att vi skall få lossat upp de 1200 ton som vi har med hit.
21:25 Färdig lossade och avgår genast mot Liavika.
Blir en fin kväll och helt plötsligt så blir det massa norrsken.