Tisdag 28 Juni

Efter frukost så körde vi vidare norrut. Först blev det en 14,5 km lång tunnel från Stavanger in mot fastlandet.

Sedan vidare över flera fjäll och in genom flera fjordar där jag varit och lastat grus mm. Såsom Årdal, Jösenfjord Jelsa och till sist Sauda.

Vi hade siktat in oss på en ställplats i närheten av Sauda hamn men den verkade lite tråkig och låg precis intill vägen. Det fanns visserligen ström och Wifi.

Men vi vände tillbaka 1,5 km och stannade på Sauda Fjord Camping.

Vi fick en plats med utsikt över fjorden och med ström.

Vi tog en promenad och gick bort till en liten butik med självbetjäning Fjord og Fjell delikatesser. Det var bara att plocka till vad man ville ha och betala med kort eller Vipps.

Jag köpte Havskattsfile och Torsketunger. Så till lunch stekte jag havskattsfile med färskpotatis och lök.

2022-06-28 14.11.53

Det var soligt hela dagen men blåste och temperaturen har bara legat på 17-18 grader. Så vi har tagit det lugnt och bara slappat.

Till kvällen gjorde jag koteletter, Halloumi och sallad.

Idag har vi kört 145 km och åkt 1 färja.

Stavanmger Sauda

Detta inlägg publicerades i Husbil, Resa, ställplats. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s