Torsdag 23 Juni

Hämtade husbilen igår efter en natts sömn hemma. Började packa och hämtade lite kött jag beställ hos Thuressons.

I morse så packade jag in det sista i husbilen medan Britta var på massage.

När hon kom hem så gav vi oss iväg norrut. Fortsatte ända till Torp köpcenter utanför Uddevalla där vi tog ett lunchstopp.

Fortsatte sedan norrut över gränsen och hade tänkt att stanna i Fredrikstad.

Men när vi kom dit så var det fullt. Körde vidare till nästa ställplats i Fredrikstad men samma där.

Tog sikte på Moss eftersom vi tänkte ta färjan Moss-Horten i morgon. Men där var också fullt. Fortsatte till NES Camping utanför Moss men där var också fullt.

Nu började klockan närma sig 18 och jag sade att vi kör mot Vestby hyttepark. Vi stod där för några år sedan. Den ligger ju visserligen nära E6:an men är inte så långt bort.

Vi kom fram dit och det fanns gott om platser. Så vi betalade för en natt och parkerade.

Jag ordnade varsitt glas med komma fram dricka och vi satte oss utanför. Solen hade ju till sist kommit fram.

Sedan ordnade jag lite oxfilé och sallad.

Nu tar vi det lugnt så hoppas jag att det går smidigare i morgon och att vi kommer fram lite tidigare så vi får oss en ställplats.

Det blev 404 km idag och passerat 3 ställplatser och 1 camping som var fulla. Det gäller att börja leta ställplats tidigt.

Detta inlägg publicerades i Husbil, Resa, ställplats. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s