Vaknar och väntar på att frukosten skall serveras. Sedan packar jag ihop och hoppas jag skall få svar på mitt test.
Dagen den går och styrman som är på ett annat hotell har fått sitt resultat och checkat ut.
Efter lunch så går jag ner för att höra varför det tar sådan tid. Får då besked att det är bara att gå upp på rummet och avvakta.
Ringer rederiet och meddelar att jag inte fått något svar eller vet när jag skall få det. Så det är bara att vänta. Ser efter någon timma att flyget 16:35 kommer jag inte hinna med. Sista flyget till Florö går 22:45.
Vid 18 tiden så går jag ner igen för att kolla. Få ringer de upp testcentralen och jag får besked att de skrivit in fel landsnummer på min mobil. Så nu har jag suttit här i flera timmar i onödan.

Får klartecken att checka ut så jag hämtar min väska och checkar ut. Sedan går jag ut för att vänta på bussen.

18:10-18:30 Buss från hotellet till flygplatsen. Där möter jag upp med Anker som väntat sedan 11:00. Vi står utanför en stund och pratar innan vi checkar in.
Köper mig en panini och en flaska vatten. Därefter sätter vi oss och väntar. Ganska folktomt här på flygplatsen.
22:35-23:35 Flyg till Florö där vi hämtar ut en hyrbil. Sedan kör vi mot Seljestokken.