02:00 Går av vakten när vi passerat Målöy och nu blir det inomskärs ända ner till Straume.
08:00 Kommer på vakt när vi passerat Alden och fortsätter söderut. Får väl passa på att gratulera alla mina Norska vänner på nationaldagen.
Möter en båt som har hela flaggspelet hissat dagen till ära.
Kocken kommer upp med lite äpplekaka till fikat.
När vi närmar oss Bergen så möter jag en rejäl pjäs i leden.
Hade kanske varit något att stå där upp och ratta den. Men det var inget fartvidunder, hade maxfart på 6,9 knop.
13:45 Förtöjda på Straume och Scan Trans kommer och lägger sig på sidan för att hjälpa till med sin kran.
Vi får ombord en servicetekniker från Volvo som skall ta bort vårt Ad-Blue system som bara krånglar. Avgasdelen som skall bort väger 132 kg så vi behöver hjälp av en kran. Då är det bra att en av rederiets båtar är i området och var sysslolösa så här på 17 Mai.
Ja jag får ju även träffat några gamla skeppskamrater som seglat här ombord innan.
19:00 Volvo är klar men det är problem med programvaran som tydligen inte var helt korrekt. Och idag gick det inte få tag i någon datatekniker på Volvo som ville programera om vår grävmaskin. Så nu får jag ringa lastbilschauffören som skulle kommit klockan 7 i morgon att det troligtvis blir lite senare.
Ja nu har jag haft en lång dag så jag ska lägga mig och läsa innan jag somnar.