00:50 Färdig lastade och avgår.
02:00 Går av vakten och lägger mig.
07:00 Förtöjda i Hellarbogen för att lossa.
08:00 Kommer på vakt och vi har inte påbörjat lossningen ännu, men jag har pratat med Statens Vegvesen och de säger att vi snart kan börja.
Besättningen börjar ta av mattan från asfalten så vi kan börja lossa 780 ton asfalt.
När vi väl kommit igång så går jag en runda på hamnen för här en hel del gamla båtar här.
Nordnorsk Fartøyvernsenter håller nämligen till här och restaurerar gamla båtar.
Ja vissa verkar vara utom räddning.
Vi passar även på att ha MOB övning och sjösätta MOB båten samt provköra den lite. Vi avslutar med en liten genomgång av ISPS eller terroristövning som det också kan kallas.
14:00 Går av vakten och äter innan jag lägger mig. Vi har precis fått besked att morgondagens lossning är cancellerad eftersom det skall bli regn så kan de inte lägga asfalt här. Vi skall däremot lasta asfalt för Hammerfest så det blir en långresa.
20:00 Kommer på vakt och fortsätter mot Kasfjord.
22:35 Förtöjda på Kasfjord men det kommer inte bli lastning innan 1 i natt. Så jag skickar besättningen i säng och sätter mig med lite rapporteringar och papper.
Nu har det vänt riktigt med solljuset och från 23-03 så är det faktiskt mörkt igen. Så då kanske man kan börja se Norrsken snart igen.