Vaknar och kommer ut till en strålande dag.
När Britta vaknar så sitter vi och ätter frukost med denna vyn från frukostbordet.
Vi ger oss av strax efter 9 och kör in till Molde för att tanka och handla lite.
10:20 Kom precis med färjan som i stort sett sista bil.
10:55 Framme i Vestnes och kör av färjan sist av alla. Har sedan oturen att vi hamnar bakom en cirkus som tydligen skall flytta till någon annan stad. De kör ju inte de nyaste lastbilarna så det ryker kolsvart om dem och de saktar rejält i uppförsbackarna, så ibland går det bara i 30 km i timmen. Men till slut får vi kommit förbi dem i en lång uppförsbacke. Vi fortsätter över fjället och sedan ner mot Geirangerfjorden.
12:20-12:30 Färja från Liabygda till Stranda. Där hade vi tänkt stanna och ta lite lunch men jag hittar ingen parkering så det slutar med att vi kör upp på nästa fjäll. Där hittar vi till slut en jättefin rastplats där vi tar lite kaffe och smörgåsar.
13:30 Framme på Hellesylt Camping och det är nästan helt tomt på campingen så det är bara att välja. Den är inte bemannad innan 19:00 ikväll så vi stannar först för att tömma gråvatten och sedan letar vi upp en fin plats och fyller vatten och kopplar ström.
Jag går en runda och tar lite bilder på forsen. Har ju varit här några gånger och lossat asfalt så jag känner till byn lite.
När vi kommer tillbaka så kommer det en kryssningsbåt och förtöjer.
Man kan ju även ta färjan från Geiranger hit om man vill.
Chilli njuter av att ligga i gräset utanför husbilen.
Till kvällen så gick vi bort till restaurangen och åt varsin oxfile med bearnaisesås. Sedan tillbaka till husbilen eftersom det börja regna. Ja vi har ju haft så himla fint väder idag så man får väl sätta sig inne en stund.
Idag blev det bara 120 km enligt följande rutt men det går inte fort på dessa vägarna.