Onsdag 10 Juli

05:00 Klockan ringer och jag packar ihop för att ta en kopp kaffe i receptionen.

05:30 Taxi till flygplatsen där jag checkar in.

Medan jag sitter där och väntar på flyget så kommer det upp att flyget ska gå via Bodö. Det betyder att jag kommer missa mitt anslutningsflyg i Oslo. Får väl se hur denna dagen slutar 🤪

06:40 Planet lyfter från Tromsö.

07:15 Landar i Bodö för att ta ombord mer passagerare.

07:45 Lyfter från Bodö och flyger mot Oslo.

08:55 Landar i Oslo och försöker skynda mig till nästa Gate. Ser på tavlorna att Gate is closing.

09:10 kommer precis med på planet. 😅

09:20 Planet lyfter mot Stockholm.

10:25 Planet landar på Arlanda. Detta måste vara världens sämsta flygplats för inrikes transfer. Skitlångt mellan terminalerna och ut och in i alla säkerhetskontroller. 😝

12:00 Planet lyfter mot Göteborg.

12:45 Landar i Göteborg på Landvetter och flygningarna är klara för idag.

13:02-13:40 Flygbuss in till Göteborg.

13:55-14:48 Tåg till Falkenberg. Där kommer min älskade lilla fru och hämtar mig. Så kör hon ut mig till husbilen så jag kan köra hem den.

Får lite kaffe och smörgås när jag kommer hem och då kommer Oscar hem från jobbet på Gekås samtidigt. Chili blir ju helt till sig när jag kommer innanför dörren.

Därefter blir det packning och Britta har ju redan handlat allt som jag skickade på lista häromdagen.

Jag får till slut åka väg för att tanka, kolla lufttryck och fylla på färskvatten. När jag kommer hem så har Oscar fixat tacos så det är bara att hugga in.

Får sedan sätta mig i soffan med en kall whiskey och fundera på om man glömt något.

Nej nu ska jag sova för imorgon bitti bör det av norrut.

Detta inlägg publicerades i Hemma, Husbil, Resa, Ukategorisert. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s