Efter frukost så packade vi ihop och fortsatte över lilla Bält Bron och Österöver på Fyn. Sedan söderut och över till Langeland. Vi hittade en ställplats i Rudköbings hamn som var riktigt fin. Det fanns ett par platser kvar så vi skyndade oss att parkera. Sedan upp mot byn för att hitta lite lunch. Det var en fin gammal by och en hel del små butiker så jag fick köpt mig ett par nya shorts. Vi hittade ett litet Cafe där vi åt fiskburgare.
Tillbaka nere i husbilen så gick vi en runda på hamnen och jag passade på att bada. Det fanns vissa båtar som behövde mycket bensin.
Till kvällen så gjorde jag en sallad och grillade 2 Brontosaurus steaks. De var så stora så vi orkade bara äta en av dem.
Det blåste upp ganska ordentligt på kvällen men det blev en fin solnedgång. Servicehuset och duscharna var helt nybyggda så det var väldigt hög standard.