Måndag 26 Mars

07:45 Gav mig iväg mot Göteborg med en stor kopp kaffe.

09:00 Framme på Saltholmen och parkerar för att sedan gå till färjan.

09:25-09:50 Färja ut till Donsö och upp till personalchefen på ett av tankrederierna. Kom ju precis i kaffetid så jag fick träffa hela staben och ta en morgonfika. Blev ett bra samtal och fick ett bra erbjudande.

Därefter gick jag in på ett annat rederi och pratade med ledningen där. Har ju jobbat för dem innan så det var ett trevligt möte och jag skulle hälsa till min bror som med har jobbat för dem.

Fortsatte sedan hem till Sven-Erik och Louise där jag bjöds på mer kaffe och smörgåsar. Hade en trevlig stund och pratade lite minnen om både fiske och tankbåtar.

Sedan gick jag vidare till ett tredje tankrederi för möte med personalchefen. Även här bjöds det på kaffe och trevligt samtal. Så nu har jag visat intresse och även fått bra gensvar. Gick ner till färjan och åkte tillbaka in till Göteborg.

Körde hemåt och hämtade Linnéa så vi kunde handla lite.

Till kvällen var det styrelsemöte och möte med ungdomsledarna. Blev 3 timmars möte och diskussioner.

Nu är dagen slut och jag är ganska trött. Mycket att fundera på och tänka över.

Detta inlägg publicerades i Arbete, Hemma, Resa, Ukategorisert. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s