Fredag 23 Mars

Åkte iväg och fyllde på vatten och bytte halvljuslampan som var sönder. Sedan fylla på diesel och hem för att packa färdigt husbilen.

12:00 Hämtade upp Linnea på Peter’s konditori när hon slutade jobba, sedan fortsatte vi till Halmstad för att hämta upp Elin.

12:40 Hämtar Elin och vi sätter kursen söderut och avnjuter varsin baguette som Linnea gjort.

2018-03-23 12.43.06

15:00 Vi stannar till utanför Köpenhamn och gör lite toalettbesök och sträcker på benen. Jag tar min lilla marsipantupp som Linnea gav mig sedan fortsätter vi.

2018-03-23 15.16.02

18:00 Framme i Middelfart och skulle betala parkeringsavgift och få tillgång till toaletten. Men hamnkontoret var låst och ingen svarade på vakttelefonen. Men vi bestämde oss för att stanna ändå och hoppas att någon skulle höra av sig. Så jag dukade fram och började värma fisksoppan och värma lite baguetter i omnian.

2018-03-23 18.49.002018-03-23 18.49.08

Chili tyckte det såg gott ut och ville gärna smakat.

2018-03-23 18.54.15

Det var disigt men +4 grader och helt vindstilla. Så vi satt inne och njöt av den goda maten och spelade lite yatzy.

Detta inlägg publicerades i Hemma, Husbil, Resa, ställplats. Bokmärk permalänken.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s