Ja årets semester gick ju till Island via Färöarna och vi har planerat den i ett års tid. Nu har ju Danska kronan skjutit i höjden och det blev betydligt dyrare än vi räknat med. Men som tur är så betalade jag det mesta av färjebiljetten redan i vintras. Så färjepriset blev inte lika högt som det är nu, men jag har räknat med dagens kurs.
Det är en hel del som vi tycker man skall tänka på vid resa till Färöarna och Island.
Man kan boka olika hytter till olika priser på färjan till Färöarna/Island. Vi valde lite enklare hytter på vägen upp eftersom det var uppdelat i 2 etapper. På vägen hem ville vi ha lite bättre plats eftersom vi skulle ha samma hytt ända ner till Danmark. Det valet ångrar vi inte eftersom det var en riktigt fin hytt med havsutsikt och sköna fåtöljer.
Man kan även boka mat redan när man beställer färjebiljetten. Men jag tänkte att om det blir dåligt väder och Britta blir sjösjuk så kanske vi inte vill sätta oss i en restaurang och äta.
Nu fick vi ju bra väder och färjan var väldigt stabil och rullade inte mycket alls tycker jag. Men jag är ju van så jag kanske inte är rätt person att uttala sig. Maten var väldigt bra men jag väljer hellre Munkastova än buffen i den andra restaurangen.
Internet finns på färjan men var ganska dyrt så vi stängde bara av vår roaming under färden. Pass på eftersom telefonen kopplar upp på färjans satellit och kostnaden för de samtalen är ca 15 kronor minuten oavsett om du blir uppringd eller ringer upp någon.
På Färöarna så fanns det internet men vårt Telenor abonnemang var inte fritt där så vi fick betala extra för att kunna surfa där. Så boka gärna en camping med Wifi.
Skall man åka genom vissa tunnlar så skall man komma ihåg att gå in på Tunnil.fo och registrerar sitt fordon innan 24 timmar efter passage för att slippa extra utgifter.
När man läser om camping på Island så får man besked om att all camping på Island måste ske på camping. All annan camping är förbjuden. De erbjuder då att man kan köpa ett campingkort och få campa så mycket man vill under en månad. Problemet är att de campingarna inte finns över hela ön och det passade inte vår rutt över huvud taget. Så vi valde att köra utan campingkort och stanna vid de som vi hittade på Google och genom Appen Parka. Där kan man både boka och betala för de som finns genom dem. Den behövs även för vissa parkeringar såsom vid Jökulsarlon och Reynisfjaera.
Samma regel gäller för vissa tunnlar på Island som på Färöarna och då får man gå in på Tunnel.is och registrera sitt fordon.
Ringleden som går runt Island var väldigt bra men kör man övriga vägar så är kvalitén varierande. Vi köpte en papperskarta på färjan där vi kunde se vilka vägar som var F väg vilket endast är rekommenderat för 4 WD fordon och även vilka vägar som var grusvägar.
Vi har haft ström på alla campingar och ställplatser vi varit på. Vi var osäkra på om gasolen skulle räcka i nästan 3 veckor om man skall köra både kylskåp och värme på gasol. Temperaturen har legat på ca 15 grader och ner mot 3-6 grader på natten så värmen har fått gå en hel del. Strömmen har kostat 1000 Isländska kronor per natt vilket är ca 83 Svenska kronor.
Standarden på campingar är verkligen inte hög men det finns gott om platser överallt och det var väl bara i Seydisfjördur där färjan gick ifrån som det var helt knökfullt. Det är inte alla som har tömning för gråvatten och toatömning finns inte heller på alla ställe. Vi hade bara 2 campingar som hade riktigt bra fungerande Wifi. Duschar var väldigt olika standard på. Vissa ställen så ingick duschar medans vissa fick man betala med mynt. Renligheten varierade väldigt med, men vi fann några riktigt fina campingar.
Diesel och Bensin var väldigt dyrt och man får passa på att tanka när man ser en mack. Det kan bli långt mellan mackarna.
Mat var också väldigt dyrt och utbudet var definitivt inte vad vi är vana vid i Sverige. Det billigaste köttet var lammkött men det var väldigt fint och smakade gott.
Så här blev våra utlägg dagligen och det är utan mat.
| Datum | Utgift | Pris |
| Färja Göteborg-Fredrikshamn T/R | 4291,00 | |
| Färja Hirtshals-Färöarna-Island T/R | 82101,00 | |
| 27-jul | Gasol | 448,00 |
| 28-jul | Ställplats Fredrikshamn | 255,00 |
| 29-jul | Diesel Hirtshals 19,90 Litern | 1132,64 |
| 30-jul | Ställplats Vestmanna | 319,00 |
| 31-jul | Båtutflykt Vestmanna | 1269,00 |
| 31-jul | Ställplats Vestmanna | 319,00 |
| 01-aug | Ställplats Gjogv | 478,00 |
| 03-aug | Borgarfjördur Camping | 321,00 |
| 04-aug | Myvatn Camping | 475,00 |
| 05-aug | Myvatn Bad | 1073,00 |
| 05-aug | Diesel Husavik 25,47 litern | 1741,47 |
| 05-aug | Husavik Camping | 337,00 |
| 06-aug | Valsafari | 1868,00 |
| 06-aug | Husavik Camping | 337,00 |
| 07-aug | Tunnel Akureyri | 215,00 |
| 07-aug | Blönduos Camping | 401,00 |
| 08-aug | Geysir Camping | 433,00 |
| 09-aug | Hrunulaug Bad | 330,00 |
| 09-aug | Diesel Fludir 25,73 litern | 1636,39 |
| 09-aug | Eystra Seljaland Camping | 243,00 |
| 10-aug | Parkering Reynisfjaera | 83,00 |
| 10-aug | Vik Camping | 382,00 |
| 11-aug | Vik Camping | 382,00 |
| 12-aug | Fjardragljufur Parkering | 83,00 |
| 12-aug | Skaftafel Camping | 572,00 |
| 13-aug | Jökulsarlon Parkering | 83,00 |
| 13-aug | Höfn Camping | 442,00 |
| 14-aug | Fossardalur Camping | 409,00 |
| 15-aug | Fossardalur Camping | 409,00 |
| 16-aug | Diesel Breiddalsvik 26,08 litern | 765,49 |
| 16-aug | Vök Bad | 1085,00 |
| 16-aug | Egilsstadir Camping | 494,00 |
| 17-aug | Seydisfjördur Camping | 472,00 |
| 20-aug | Diesel Hirtshals 20,86 litern | 1212,32 |
Totala summan blev följande.
| Diesel | 6488,31 |
| Parkering | 249,00 |
| Camping | 6109,00 |
| Ställplats | 1371,00 |
| Färja | 86392,00 |
| Tunnel | 215,00 |
| Övrigt | 6073,00 |
| Totalt | 106897,31 |