Ja då vaknade man till ännu en stilla och lugn morgon. Solen skiner och det blåser nästan inget. Tar mig lite kaffe och läser tidningen tills Britta vaknar.
Vi äter frukost och sedan gör vi som vanlig om det finns möjlighet. Vi tömmer allt gråvatten och toa tanken samt fyller färskvatten.
Därefter kör vi vidare på väg 1 söderut.
Efter ca 1,5 timma så stannar vi vid Grabrok Vulkan krater och går upp på den. På vägen upp så ser man lämningarna av de gamla får fållorna.
Väl uppe på toppen har man fint utsikt över kratern och även den intilliggande kratern.
När vi kom ner så fortsatte vi en liten bit till in till Borgarnes för att handla lite.
Därefter fortsatte färden söderut ända tills strax innan tunneln Hvalfjardargöng. Där stannar vi vid en rastplats och jag ordnar lite lunch. Vi fortsätter sedan söderut och när vi närmar oss Reykavik så vänder vi in i landet igen.
Vi kör upp till Geysir där det ligger en camping. Där parkerar vi för dagen och tar en kopp kaffe innan vi går bort för att se utblåset från Geysern som är aktiv.
Det luktar lite när man går förbi källorna som ryker och bubblar.
idag har vi kört 315 km enligt följande rutt.
