06:00 Vaknar och går upp för att ordna lite kaffe. Sätter mig i mässen och läser lite och dricker kaffe.
Vid sjutiden vaknar de andra och vi äter frukost innan vi kör bort till Kvernhusvika.
Framme på båten så börjar vi röja ut i hytterna eftersom sängkläder och annat ser ganska äckligt ut.
Efter lunch så tar vi upp båten på land för bottenbesiktning. Steinar kommer och vi gör upp lista på vad som skall inköpas. Sedan åker jag och Christoffer iväg.
Första stoppet blir i Fillan på Hitra där vi köper en skrivare och massa pärmar. Sedan vidare till Orkanger där vi går in på Jysk för att köpa nya madrassser, kuddar, täcken, sängkläder och handdukar.
Sedan vidare till Ikea i Trondheim för att köpa madrasser till skeppar och styrmans hytten som hade ett udda mått på 140 cm bredd. Därefter vidare till Elkjöp för att köpa 2 kylskåp och en spis.
Klockan 21:45 var vi tillbaka på Kvernhusvika och lastade av allt. Så kunde chiefen och grävmaskinisten bädda och lägga sig. Steinar bjöd upp oss på varvets övernattningsrum för att ta en öl innan vi åkte iväg.
24:00 Ombord i Scan Tank på Fröya och vi la oss för att sova med en gång.