Efter frukost så gjorde jag mig i ordning och åkte in till klubbstugan. Samlade ihop alla sportident enheter och kontrollstativ samt skärmar som jag skulle behöva. Sedan gav jag mig ut för att sätta kontrollerna till kvällens motionsorientering.
Det var 18 kontroller som skulle sättas ut så det tog en stund. Jag kunde ju inte bära mer än 6 stycken åt gången.
Så det blev ett rejält träningspass. Åkte hem och lagade en Tacoomelett till lunch innan jag och Britta åkte för att handla.
Till kvällen så åkte jag och Oscar in till klubbstugan igen. Vi sprang varsin runda för att kolla att enheterna satt kvar samt starta upp dem. ![]()
Tillbaka i stugan så började alla nybörjare komma och ge sig ut på banorna. Efter motionsorienteringen så fick vi ge oss ut och hämta in alla kontroller igen. Sedan var det till att skynda sig hem och se på Sverige mot Frankrike i ishockey VM.