02:00 Kommer på vakt ute på Nordsjön och det är ca 12 timmar kvar till Hvide Sande och ingen kursändring. Så det är en långtråkig natt. Det enda som händer är att två båtar verkar köra ihop under natten och när jag passerar dem strax innan 8 så ligger de och driver intill varandra. De ser inte ut att ha några skador.
14:00 Kommer på vakt strax innan Hvide Sande och fortsätter in mot hamnen.
14:35 Förtöjda i Hvide Sande och pratar med agenten som säger att vi skall lossa imorgon bitti.
Jag ger mig ut på en orienteringsrunda i sandklitterna. Det blev 9 km på 80 minuter.
Väl tillbaka på båten så duschar jag innan jag går en tur in till centrum för att titta lite och kanske köpa något gott.
Ringer hem och pratar med Britta. Oscar hade lyckats behålla sin 3:e plats i sport cupen och även dryga ut sin ledning till 4:an. Så han blev total 3:a. Linnea gick ut på delad 2:a plats men lyckades inte hålla de jagande bakom sig utan slutade på en total 4:a. Nu skulle Britta köra ner tjejerna till Örkelljunga och imorgon skulle Oscar pröva på sin nya skola. Han hade fått en plats på Västerhavsskolan med fotbollsinriktning. Så nu får han se om det är en bra klass och om han skall tacka ja.