07:00 Vaknar och kokar lite kaffe. Sedan vaknar Bernt och serverar stekt ägg och vita bönor.
Därefter går jag ut på däck och provar fiskelyckan lite. Det blev 6 makrillar och 4 sejar som alla gick tillbaka i sjön.
Anders prövar fiskelyckan och får 4 småtorskar på en liten stund. Men även dessa åker tillbaks i sjön.![]()
Till middag bjuds vi på kokt rökt torsk.
Får besked att gå till Bjugn och lossa lasten till Brövig Vindur.
15:45 Avgår från Hestvika.
Får under vägen in till Bjugn nytt telefonsamtal att vi inte skall lossa till båt utan vänta tills de är färdig lastade och sedan pumpa iland vår last.
18:30 Lägger oss på ytterkajen i Bjugn med bara ett spring i väntan på att Brövig Vindur är klara för förhalning.
19:15 Vi släpper kajen och väntar på att de skall flytta.![]()
19:20 Vi är förtöjda på inre kajen i Bjugn och nu får vi vänta med lossning tills i morgon när de är klara med sin lastning.![]()
Efter kvällsmaten så sätter jag mig för att se på “Second in Command” med Van Damme men är tvungen att stänga av efter 30 minuter pga att den är så himla usel. Nej det får bli till att läsa färdigt “Inferno” av Dan Brown istället.