Sprint SM kval Lördag 20 April

Vi gick upp vid halv åtta för att äta lite frukost innan avfärd. Sedan åkte vi upp till Göteborg. Men eftersom vi inte fick checka in förrän efter lunch så gick vi en sväng på Avenyn. Solsken och fint väder.

Vi stannade på O’learys för att äta lite lunch. Det blev en kanongod lunch med lite god dricka med.

20130421-201622.jpg

Efter lunchen så gick vi bort till Gothia Towers för att checka in. Vi gick upp med våra väskor och sedan var det dags för oss att gå upp till starten för sprint kvalet som Elin skulle springa. Vi lämnade Britta och Elin vid starten och gick sedan en runda i väntan på att tävlingen skulle börja. Vi satte oss vid ett glasscafe och åt lite glass i solskenet.

20130421-202219.jpg

Sedan gick vi bort till TC för att se Elin springa i mål.

20130421-202248.jpg

Därefter gick vi ner till hotellet så Elin kunde duscha. Vi andra satte oss på cafet och tog lite kaffe och läsk. Innan vi gick upp på rummet för att göra oss redo för kvällens restaurangbesök.

Vi avslutade dagen nere på restaurang West Coast där vi bjöds på en jättegod middag med både förrätt och dessert.

Detta inlägg publicerades i Hemma, Orientering, Resa, Ukategorisert. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar