Efter att ha ätit en rejäl frukost så åkte jag in till klubbstugan medan Britta och barnen åkte till Tångaskolan. De skulle ha upptaktsträff i orienteringen med lite kartminneträning och annat.
När jag kom till klubbstugan så stod Johan Badenfelt där och väntade. Vi skulle ge oss ut på ett långpass med rullskidorna. Vi började med att åka bort mot ishallen där Anders Karlsson slöt upp. Sen fortsatte vi ner mot Ringsegård där Anders kusin anslöt.
Sen fortsatte vi söderut via Vesslunda och ända ner till Ugglarp. Där vände vi och började åka norrut igen.
Började kännas i armar och mage nu, speciellt när vi fick motvind vid Heberg.
http://www.funbeat.se/tracks/shownonav.aspx?RouteID=1244427
Vi tillryggalade totalt 41,7 km på 3 hr 38 min. När vi kom tillbaka till klubbstugan så bjöds vi på pizza.
Efter maten så åkte jag med bort till mördarbacken där ungdomarna skulle springa orientering och göra kontrollplock. Jag skuggade Oscar och Linnea Bengtsson på varsin bana. Så det blev 2 km löpning på 30 minuter.
Sen var det bara att åka tillbaka till klubbstugan för att duscha och basta lite innan hemfärd.