Söndag 17 Juli

00:00 Kommer på vakt och fortsätter lastningen hela natten.

05:40 Färdig lastade och avgår från Mongstad.

06:00 Går av vakten.

12:00 Kommer på vakt uppe vid Hornelflua och fortsätter norrut genom Målöy. Till kaffet bjuds jag på en god chokladkaka.

SAM_1300

Pratar med Britta och får höra att hon blev totalsegrare i D35 motion idag. Så det var hon och Frida från Falkenbergs Ok som tog hem varsin första plats. Oscar hade sprungit bra idag och avancerade lite i resultatlistan igen. Linnea gick sin bana idag med och blev godkänd. Så nu fick hon poäng i RA sport cup som hon leder samt Oscar i framtidscupen som han leder.

17:55 Förtöjda på Larsgården i Ålesund för att bunkra lite.

18:00 Går av vakten och bjuds på stekt fisk med potatis och remouladsås. Fisken har skepparens barnbarn fiskat medan vi legat till ankers eller lastat. Han fortsätter fiska så fort vi har förtöjt i Ålesund. Men nu ska jag lägga mig igen.

SAM_1301SAM_1303

18:50 Bunkringen avslutad och vi avgår.

Detta inlägg publicerades i Arbete, Bergen Nordic. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar