Måndag 4 Juli

Vaknade vid 6 tiden och tog mig lite kaffe innan vi skulle packa färdigt.

07:00 Väckte barnen så vi kunde äta frukost. Efter frukosten så packade vi in allt i bilen och Britta körde lilla bilen till Varberg där den skulle in på service.

Sedan satte vi fart mot Norge. Första stoppet blev innan Strömstad där vi stannade för att köpa lite fikabröd och godis. Sedan stannade vi även i köpcentret i Svinesund för att köpa lite kvällsmat och frukost.

Det var inte mycket trafik och det var först efter Oslo som det körde ihop sig lite. Det var ett vägarbete så vi kom inte mer än 5 km på 1 timma.

DSC09387

Vi stannade strax efter för att äta lite middag. Bestående av typisk vägmat… Pommes frites och schnitzel eller hamburgare.

Sedan åkte vi vidare och vid 17 tiden så stannade vi utanför Gol för att ordna med en hytte. Vi fick tag i en fin stor hytte för 400 kronor för natten.

DSC09404

Vi bäddade och gick sedan en runda för att få sträcka på benen lite.

DSC09390DSC09391DSC09394DSC09397DSC09403

Resten av kvällen tog vi det lugnt.

DSC09409DSC09413DSC09414

Detta inlägg publicerades i Resa. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar