IK Drans medeldistans

Vi åkte upp till Veddige för att springa IK Drans medeldistans tävling.

Vädret var kanon med solsken och vindstilla +18 grader.

Oscar och Elin väntar på start.DSC07762

Oscar var först att ge sig ut på sin H10 bana. Han lyckades jättebra och sprang i mål på 19:09 endast 2:51 efter segraren och slutade på en 3:e plats.

Oscar

Linnea sprang sin D14 bana utan några större misstag och kom i mål på tiden 23:46 endast 1:57 efter segraren vilket gav henne en 7:e plats. Hon var dessutom bästa Halläning och tog därmed hem 12 poäng i RA-sport cup.

Jag skulle sedan ut på H40 banan vilket gick hyffsat orienteringsmässigt. Men hastigheten räcker inte i så här kuperad terräng. Jag sprang in på tiden 44:31 vilket gav mig en 15:e plats. Endast 14:52 efter segraren men det kunde gått lite fortare.

Elin sprang D16 men stämplade fel på 1:a kontrollen och blev därmed ej godkänd.

Elin

Britta sprang D40 och det gick inget vidare idag. Hon bommade och hoppade till slut över ett par kontroller.

Oscar äter upp sitt 3:e prisBritta

Detta inlägg publicerades i Orientering. Bokmärk permalänken.

1 Response to IK Drans medeldistans

  1. Profilbild för Christina Christina skriver:

    Ni är superduktiga allihopa.

Lämna en kommentar