Torsdag 2 December

00:00 Kommer på vakt och båten ær førtøjd så jag slipper gå ut i kylan. 😉    Jag børjar med lossning och håller på med det hela natten.

06:00 Går av vakten och lægger mig istællet.

12:00 Kommer på vakt nær vi passerar Terningen i Trondheimsleia. Fortsätter ut genom leia och ut över Hustadvika.

18:00 Går av vakten när vi lämnar Hustadvika och går in i Saltsteinsleia.  Tänkte jag skulle tränat lite efter vakten, men kocken bjöd på Valkött och karamellpudding till dessert så jag lägger mig istället. 😀

Detta inlägg publicerades i Bergen Nordic. Bokmärk permalänken.

2 Responses to Torsdag 2 December

  1. Profilbild för Johan Eg Johan Eg skriver:

    Hejsan, hittade denna ”bloggen” på internett när jag satt och letade lite. Du är svensk eller och jobbar på bergen tankers? Har sett dessa båtarna otroligt många gånger, då jag själv jobbar som kock ombord på Bitviking så brukar vi ju ligga ganska nära er i Mongstad. Har ni norsk kock ombord där? Är det möjligt som svensk kock att få jobb där? Var är ni på väg nu då? Själv är vi på väg till Balsfjord och 5 hamnar till i Nordnorge. Beräknade tbks i Mongstad runt den 10e igen.

    Ha de bra ombord Mvh Johan

    • Profilbild för pkjellsson pkjellsson skriver:

      Vi går næstan bara hær på vestlandet med Bergen Nordic. Det ær norska kockar på alla båtarna vad jag vet, men besættningen ær ju skandinavisk. Jag ær den ende svensken før tillfællet. Sedan finns det danskar, færøingar och islænningar på båtarna.

Lämna en kommentar