Idag så åkte jag upp till Hotell Novotel där vi skulle ha befälsmöte med rederiet. Morgonen började med att VD Per Hansson gick igenom rederiets inkomster ochutgifter för båtarna och sedan kom Jan Antonsson från Shell och höll en workshop angående safety.
Efter lunchen så var det dags för Harald att diskutera båtarnas vettingar det senaste året och bristerna samt vad vi skall göra för att få väck dessa.
Efter kaffet så var det dags för Christian och Carl att berätta om befraktningen och resultaten samt utsikterna för detta.
När vi var klara med detta så åkte vi upp till Go-Karting Majorna där vi hade rederimästerskap i Go-Karting. Efter 1 timmas körning med tidsträning och kvalheat så slutade jag på en 6:e plats av 10 startande ekipage.
Därefter så körde jag hela gänget till Linneplatsen där vi avslutade dagen med god mat och dryck.
En väldigt trevlig och rolig dag tillsammans med rederiet och övriga befäl.
Både nytta och nöje förstår jag,Ha en bra Valborg!