Söndag 16 November

00:10 Vaknar till av att jag får ett SMS från Svein-Petter som säger att vi fortfarande står uppsatta för lots från Kristiansund. Han är ju lotslärling där nu.
02:00 Kommer på vakt och vi har kommit ner i Trondheimsleia. Ringer till Kvitsöy lots och får besked att vi får lots från Kristiansund till Ålesund så att jag kan avlägga praktiskt prov. Nu blev det till att plocka fram sjökorten och kolla över kurser och fyrkaraktärer!!
05:50 Tar ombord lots utanför Kristiansund och fortsätter ner över Hustadvika med avstängda elektroniska sjökort. Använder endast radar, kompass och papperskort för navigeringen.
Det har nu börjat blåsa och är 14-18 m/s +5 grader och regn. Inte idealiskt för radarnavigering!!!
08:00 Har kommit över Hustadvika och svänger in i Saltsteinsleia. Nu går vi ner och äter ägg och bacon till frukost. Lotsen är nöjd och jag kan gå och lägga mig.
14:00 Kommer på vakt och vi har kursen mot Stadt. Det har avtagit i vinden och blåser nu 12-14 m/s nordligt.
Frakto IMO 8912481Frakto IMO 8912481Bergen Star IMO 9321603Bergen Star IMO 9321603
16:00 Passerar Måløybron.
20:00 Går av vakten efter Askvoll.
23:25 Förtöjda vid kaj 3 i Mongstad för att lasta.
 
Detta inlägg publicerades i M/T Bergskald. Bokmärk permalänken.

Lämna en kommentar