02:00 Kommer på vakt och de är precis färdiglossade och klara för avgång. Vi får köra med nödgeneratorn för att få 50% effekt på bogpropellern. Så det blir till att ta det försiktigt vid ankommst och avgång.
02:15 Lämnar kaj i Dale.
03:30 Förtöjda på Vestbase i Kristiansund för att lossa resterande 1100 m3 diesel. Kan bara köra 4 pumpar på 50% effekt vid lossning pga att vi inte har tillräckligt med ström nu när axelgeneratorn är sönder. Men det går med 200 m3/hr ändå så vi får vara nöjda. Vi ska ju ändå vara ombord i 4 veckor.
09:45 Klara med lossning och avgår mot Mongstad där vi skall få ombord en reparatör som skall försöka laga axelgeneratorn.
13:30 Lördagen bjuder som vanligt på den sämsta maten under veckan med bruna bönor till frukost och spekesild (rå saltsill) till lunch. Men vi får ju risgrynsgröt till lunchen i alla fall.
14:00 Kommer på vakten och vi närmar oss Lepsøyrevet nord om Ålesund.
Svaga nordvästliga vindar +17 grader och mulet.
Familjen hade varit och sprungit DM i medeldistans orientering idag och Oscar vann U1 klassen. Elin och Linnea hade gjort bra ifrån sig med.
20:00 Går av vakten innan vi kommer in till Målöy och kommer ner till mässen där det bjuds på oxfile med potatisgratäng och karamellpudding till efterrätt. Nu kommer jag sova gott.
Hur länge kan en axelgenerator vara sönder,finns det fler än en månne?
Här var det jättekallt i morse,men klarblå himmel.
Jobbade med kolleger som extrajobbat i Norge i sommar, en i Hammerfest och en i Sandefjord(tror jag det var).Hon som hade varit i Sandefjord berättade att NRK hade varit och filmat för ett tv-program när hon var där.Hon vikarierar för en barnmorska som tydligen jobbar med ett projekt för Palestinier som tv-teamet följde.Hon berättade också att en arbetskamrat där även hade en butik som gick strålande eftersom Hurtigrutten la till där och dess passagerare kom och handlade och köpte rubbet på nolltid.Köpstarka turister!
Ha de gott!
anne
Ja en axelgenerator kan vara sønder ænda tills vi lagar den och vi har bara en ombord. Det ær en generator før att producera strøm till all utrustning ombord. Vi har ju hjælpmotorer som alstrar en del strøm men inte tillræckligt før att køra alla lossepumpar och bogpropeller før fullt.
Vi har faktiskt ovanligt varmt før att vara møre kusten med +16 grader hela natten. Skulle tydligen fortsætta några dagar till. Så det ær bara att tacka och ta emot.